2. liga

Historie 2. ligy Morava-Jih je bohatá

Hokejbal na Moravě má svoji dlouhodobou tradici. Současné podobě 2. ligy Morava – Jih předcházela Moravská hokejbalová soutěž řízená brněnským svazem MHbL.

Podoba 2. ligy jak jí nyní známe, trvá necelé tři sezóny. Předcházela jí několik let fungující soutěž řízená brněnským hokejbalovým svazem pod hlavičkou MHbL = Moravská hokejbalová soutěž. V ní dlouhé roky kralovalo HSK Staré Brno, jehož nadvládu pouze jednu sezónu naboural městský rival z Eagles a to v roce 2012. Stopku brněnským týmům vystavil tým z Vysočiny v podobě SK Jihlava “B“. Ten jako první nebrněnský tým triumfoval v roce 2014, kde ve finále přetlačil senzačně Eagles (2:1 na zápasy). O rok později si Jihlava kralování na Moravě protáhla po vítězné sérii nad HSK Starým Brnem (2:1 na zápasy), se kterým v další finálové sérii nakonec zkompletovala zlatý hattrick (3:0 na zápasy). Hattrickem navíc parta z Jihlavy uctila památku zesnulého trenéra Martina Vrátila.

Finálové série měly fantastické kulisy

Následující sezónu se počítalo do konečného boje hlavně s mladíky z Kyjova nebo zkušeným mančaftem Hodonína. Opak byl ale pravdou a SK Jihlava ve velmi dramatické sérii, kterou provázely divácké rekordy v hledišti, opanovala soutěž počtvrté v řadě (3:2 na zápasy). Nadvládu ukončily až pátým rokem obnovené Malenovice, které ve finále čtyřnásobného šampióna smetly 3:1 na zápasy. Tím také tradiční tým ze Zlína udělal velký krok k obnově hokejbalu ve své čtvrti jménem Malenovice. To vše navíc před 200 fanoušky.

Comeback SK Jihlava

V sezóně 2019 přešla soutěž pod hlavičku svazu. Vítěz si tak mohl zajistit účast v baráži o 1. ligu. V základní části se o první místo přetahovaly celky Flyers Jihlava, Hodonína a Malenovic. První jmenovaní nakonec slavili prvenství a díky několika posilám z ex extraligové Jihlavy také věřili v titul. O ten se chtěl porvat také Hodonín a ambiciózní Malenovice, které se netajily touhou po 1. lize. Jenže všem favoritům vypálila rybník opět SK Jihlava. Ta sice byla ještě v polovině soutěže na posledním místě tabulky, ale následná jarní jízda a fantastické play-off (ve čtvrtfinále byla v Kyjově 3 minuty od vypadnutí, v semifinále porazila favorizované Flyers) vyvrcholilo rok starým soubojem proti Malenovicím. Papírové předpoklady neplatily a Jihlava vyhrála po sérii 3:1 na zápasy zlaté medaile a mohla slavit před svými fanoušky. Navíc díky triumfu postoupila do 1. ligy, kde vystřídala své rozpadlé a sestupující „áčko“.

Doba covidu bez šampióna

Loňská sezóna byla při první vlně pandemie anulována a velmi nejasná je situace také v letošní sezóně. Nicméně vzhledem k tomu, že z ligy byly odehrány pouze neúplné čtyři ligové kola, je termín s dohráním více než šibeniční. Minulou sezónu zakončil alespoň turnaj, na kterém se z triumfu radovala J.V.S.K. Slza Přibyslavice.